Přírodní safíry

Certifikované safíry pro investory, šperkaře a sběratele

Historický vývoj ceny safírů

Cenový graf za posledních 100 let

Cena safíru se liší v závislosti na kvalitě, velikosti, barvě nebo oblasti, ve které ho kupíte. Data v níže uvedeném grafu jsou pouze odhady průměrných cen za posledních sto let (1923 – 2023). Všechny uvedené ceny jsou upravené dle inflace. To znamená, že hodnota byla přepočítána tak, aby odrážela změny v kupní síle peněz v průběhu času.

Vývojový graf hodnoty safíru (1923 – 2023)

Ceny přizpůsobené inflaci

Inflace je ekonomický jev, který způsobuje, že peníze ztrácejí svou hodnotu v důsledku zvýšení cen zboží a služeb. To znamená, že částka, kterou potřebujete k nákupu stejného zboží nebo služby, se zvyšuje.

Když uvádíme historický vývoj cen safíru, je důležité je upravit dle inflace, abychom získali lepší představu o tom, jak se skutečná hodnota věcí měnila v průběhu času. To nám umožňuje porovnávat hodnoty v různých časových obdobích a zohlednit účinky inflace na kupní sílu.

Například, když uvádíme, že cena safíru v roce 1923 byla $20 za karát, znamená to, že cena byla upravena tak, aby odrážela skutečnou hodnotu v porovnání s cenami v pozdějších letech. To nám umožňuje porovnat ceny safírů v různých časových obdobích a zjistit, jak se skutečně měnily, aniž bychom byli ovlivněni změnami v hodnotě peněz.

Co jsou safíry

Vznik, barvy, původ a výskyt

Název safír pochází z latinského „sapphirus“ (drahokam), což je pojem převzatý z řeckého „σάπφειρος“ (sapfeiros – čistý, krásný). Safír je nejrozšířenější barevný drahokam, kterému v oblibě předchází pouze diamant. Jeho sytý modrý odstín a vzácnost z něj udělaly opravdu cenný drahokam. Safíry vznikají za velmi specifických podmínek hluboko v zemi. Zatímco modrá je nejběžnějším odstínem safírů, jsou k dispozici také v dalších duhových barvách, jako je žlutá, růžová, oranžová a bílá. Safír je ceněný pro svou barvu, odolnost a vzácnost. To je důvod, proč je tak oblíbenou volbou pro všechny typy šperků, jako jsou náušnice, náhrdelníky a prsteny.

Vznik safíru

Safír je vzácný drahokam, jehož vznik může trvat miliony let. Stejně jako rubíny jsou safíry tvořeny z minerálu korundu. Z vědeckého hlediska je minerál známý jako oxid hlinitý. Korund získává barvu, když jsou při jeho vzniku přítomny jiné minerály. Safíry se obvykle nacházejí v rekrystalizovaném vápenci a metamorfovaných horninách, které mají méně oxidu křemičitého a hodně hliníku. Když se tvoří krystalická mřížka safíru, pokud dovnitř proniknou minerály přechodných kovů, barva se může změnit z bílé a průhledné na jiný odstín.

Barevné odstíny safíru

Safíry mají různou sytost barev a mohou být v kombinacích a odstínech oranžové a růžové. Když korund získá jiný než červený odstín, drahokam je obvykle klasifikován jako safír. Různé kombinace minerálů mohou vést k různým barvám safíru. To znamená, že safír má mnoho barevných variet včetně růžové, žluté a nejvíce populární modré. S přítomným železem může safír získat také žlutou barvu. S vanadem vznikají fialové safíry.

Vznik modrého safíru

Mezi nejpopulárnější patří bezesporu modrý safír, který vzniká v důsledku přítomnosti titanu v korundu. Korund se nachází ve vyvřelých horninách. Když se pomalu ochlazují, mohou se z těch, které jsou přítomny v magmatu, tvořit velké krystaly minerálů. Nejčistší safíry vznikají při přeměně vyvřelých hornin. Čím pomaleji magma chladne, tím větší budou safíry. Podmínky, kdy magma pomalu chladne a není dotčeno jinými prvky a minerály, jsou vzácné. Ve většině případů, jak se magma ochlazuje, dochází téměř vždy ke změnám tlaku a dalších faktorů prostředí. V důsledku těchto změn prostředí si každý safír vyvine jedinečný vzhled a barvu. To je také důvod, proč se v safírech tvoří inkluze a nečistoty. To dává každému drahokamu jedinečný vzhled, téměř jako otisk prstu.

Vzhledem k tomu, že pro vznik drahokamu jsou nutné přesné podmínky po extrémně dlouhou dobu (v řádech milionů let), jsou velké drahé kameny extrémně vzácné. Je docela neobvyklé najít velké přírodní safíry, zejména ty, které jsou bez inkluzí. Typicky se safírové usazeniny v zemi nacházejí ve tvaru sudu, který je delší a zúžený na koncích a větší ve středu. To je prostě způsob, jakým se tvoří hrubý safír. Po vytěžení může být safír opracován do libovolných tvarů s fazetami nebo bez nich. Tyto tvary se pak používají k výrobě šperků.

Safír je pozoruhodně tvrdý minerál. Vyskytuje se na 9. místě Mohsovi stupnice tvrdosti. Tvrdší už je jen moissanit a diamant. Tento hustý drahokam je trvanlivou volbou pro výrobu šperků, které vydrží po mnoho desetiletí. Tvrdost safíru je výsledkem silných a krátkých vazeb kyslíku a hliníku.

Krystalizace a inkluze safírů

Krystalizace safírů je rozdělena do dvou fází, tvoří se jádro a postupně se přidávají další vrstvy minerálu. Pokud se kdykoliv změní podmínky okolního prostředí tak, že tvorba safíru již není možná, může se jádro rozpadnout. Strukturálně je safír vytvořen v hexagonální bipyramidě. Při těžbě se safíry obvykle nacházejí ve tvaru sudu kvůli způsobu, jakým se tvoří. Téměř všechny safíry mají inkluze. Během tvorby safíru se mohou tvořit inkluze rutilu. Tyto rutilové inkluze vypadají jako malé krystalické výrůstky uvnitř minerálu. Přírodní safíry lze odlišit od syntetických podle jejich inkluzí. Většina přírodních safírů je tepelně zpracována, aby se zlepšila jejich barva. Přírodní safíry, které jsou bez inkluzí, jsou nesmírně vzácné a mají prémiovou cenu.

Původ a výskyt safírů

Safíry lze najít v Myanmaru, na Srí Lance, Madagaskaru, v Thajsku, Číně, Austrálii, Nepálu, Nigérii, Pákistánu, Kašmíru a také v americké Montaně. Před více než 150 miliony let byly horniny uvnitř zemského povrchu vystaveny intenzivnímu tlaku a teplu, aby se vytvořily usazeniny safíru. Ve většině případů lze safíry nalézt v hloubce 6 až 18 mil pod povrchem země. Postupem času se zvětráváním a přirozenými pohyby zemských povrchů odhalily tyto safírové nánosy lidem. Na světě je jen několik míst, která byla vystavena povětrnostním vlivům, aby odhalila usazeniny safíru v zemi. Safíry z různých míst mohou mít různé chemické vlastnosti a také různé mikroskopické inkluze v důsledku různých nečistot. Safíry z celého světa lze rozdělit do tří hlavních kategorií, které jsou určeny jejich formováním:

  • klasické metamorfní,
  • neklasické metamorfní,
  • klasické magmatické.

Historicky nejvíce ceněné jsou safíry z Kašmíru, Barmy a Srí Lanky. Barmské safíry se obvykle nacházejí zapuštěné v mramoru a jsou ceněny pro svou čistotu a kvalitu. Geograficky lze safíry nalézt podél hranice, kde se indický subkontinent zatlačil do asijské pevniny, přičemž intenzivní teplo a tlak vytvořily nánosy safírů. Postupem času se vodní toky a řeky odplavily a odhalily usazeniny, takže se naleziště stala pro člověka snadněji přístupná. Po mnoho let byly regiony na asijském subkontinentu a Asii známé svou kvalitou safíru. V poslední době se největším producentem safírů stal Madagaskar a předtím byla největším producentem až do 90. let Austrálie. V rámci Spojených států je známo, že safíry se nachází v Montaně a Severní Karolíně. Ty jsou známé jako safíry Montana a Yogo a mají o něco světlejší modrý odstín.

Surový přírodní safír (korund) v kameni

Surový přírodní safír (korund) v kameni

Surový rubín (korund) v kameni

Opracovaný safír do podoby drahokamu